ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автори:

Чухракідзе Ірина Олександрівна


Доповідачі:


Чухракідзе Ірина Олександрівна

Рішення:

Прийнято

Скликання:

VIII

Вид:

За основу і в цілому

Номер:

4

Дата реєстрації:

18.11.2025

Проголосовано:

24.12.2025 12:14:58

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    4
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    0
  • Відсутні
    1

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ ДРУК РІШЕННЯ

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 4

Текст:



УКРАЇНА



ЮНАКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА



СУМСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ



VІІІ СКЛИКАННЯ



LXVІ СЕСІЯ



РІШЕННЯ



від  грудня 2025 року                                                                с. Юнаківка



Про бюджет Юнаківської сільської



територіальної громади на 2026 рік



(1854600000)



(код бюджету)



Керуючись Бюджетним кодексом України, статтею 25 та пунктом 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», сільська рада



ВИРІШИЛА:



1. Визначити на 2026 рік:



доходи бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 43157196 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 43151471 гривень та доходи спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 5725 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;



видатки бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 43157196 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 43151471 гривень та видатки спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 5725 гривень, згідно з додатком 3 до цього рішення;



оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у розмірі 43151 гривень, що становить 0,1 відсотка видатків загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, визначених цим пунктом;



резервний фонд бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у розмірі 1200000 гривень, що становить 2,8 відсотка видатків загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, визначених цим пунктом.



2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.



3. Затвердити на 2026 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.



4. Затвердити розподіл витрат бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 43157196 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.



5. Установити, що у загальному фонді бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік:




  1.  до доходів загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97, 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України);

    2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені частиною 1 статті 15 Бюджетного кодексу України.

    6. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік:


    1. у частині доходів є надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України;

    2. у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України та частиною 2 статті 72 Бюджетного кодексу України.





7. Установити, що у 2026 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади згідно з відповідними пунктами статті 691 та частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених Бюджетним кодексом України.



8. Визначити на 2026 рік (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету Юнаківської сільської територіальної громади видатки загального фонду на:



оплату праці працівників бюджетних установ;



нарахування на заробітну плату;



придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;



забезпечення продуктами харчування;



оплата комунальних послуг та енергоносіїв;



соціальне забезпечення;



поточні трансферти місцевим бюджетам;



забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування.



9. Надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на депозитах з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України.



10. Відповідно до статей 43,73 Бюджетного кодексу України надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.



11. Головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) забезпечити:




  1. затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;

  2. здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;

  3. здійснення контролю за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;

  4. забезпечення доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:

    здійснення публічного представлення та оприлюднення інформації про виконання бюджетних програм та показників, бюджетні призначення щодо яких визначено цим рішенням, до 15 березня 2027 року;

    оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;

  5. взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету;

  6. забезпечення у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.



12. Дане рішення набирає чинності з 1 січня 2026 року.



13. Додатки 1, 3, 5, 7 до цього рішення є його невід’ємною частиною, а додатки 2, 4, 6 відсутні.



14. Забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України на офіційному сайті Юнаківської сільської ради.



15. Надати право (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради щодо перерозподілу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів:



у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також за бюджетною програмою збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету).



16. Надати право виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківсько сільської територіальної громади на 2026 рік за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради, щодо розподілу та перерозподілу обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів.



17. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку відповідно до частини 1 статті 114 Бюджетного кодексу України.



Голова Олена СІМА



                                                                                                    Пояснювальна записка

до проєкту рішення ______ сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від __.__.2025 року «Про бюджет Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік»

 

Інформація про соціально-економічний стан у 2025 році і прогноз на 2026 рік покладені в основу бюджету

 

Проєкт бюджету на 2026 рік складений ураховуючи норми статей 75 та 751 Бюджетного кодексу України.

 З початку повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації в Україну економіка країни перебуває в умовах гострого дефіциту ресурсів і тривалого впливу руйнівних наслідків війни. Значна частина підприємств пошкоджена або знищена, енергетична та транспортна інфраструктура зазнає постійних атак, логістичні обмеження та міграційні процеси формують дисбаланси в економіці.

Протягом 20242025 років економіка України поступово відновлювалася після масштабних руйнувань, спричинених війною, одночасно демонструючи здатність активно адаптуватися до складних умов діяльності. Цей процес передбачав не лише відновлення зруйнованої інфраструктури та забезпечення функціонування критичних секторів економіки, а й швидку перебудову виробничих ланцюгів, оптимізацію бізнес-процесів, впровадження нових форм організації та управління підприємствами. Важливу роль у цьому відіграли узгоджені дії Уряду з надання економічної підтримки, реалізація програм відновлення, що дозволило бізнесу та суспільству швидко реагувати на нові виклики та ефективно адаптуватися до реалій воєнного часу.

Ключовими завданнями для усіх учасників бюджетного процесу (як і в попередніх бюджетних періодах) є обґрунтоване з урахуванням викликів, зумовлених воєнним станом, визначення напрямів спрямування бюджетних коштів.

         Передбачено збереження соціальної спрямованості видатків, забезпечення стабільної роботи бюджетних установ, реалізація програм, спрямованих на підвищення якості життя населення громади.

Ураховуючи складну економічну ситуацію, спричинену військовими діями та постійну зміну законодавчої бази, з метою зменшення ризиків для виконання бюджету, під час підготовки проєкту бюджету Юнаківської СТГ на 2026 рік використані основні очікувані показники виконання бюджету 2025 року за доходами, які надалі можуть бути скориговані.

         Загальний обсяг уточнених планових показників дохідної частини 2025 року по бюджету Юнаківської сільської територіальної громади ( з урахуванням міжбюджетних трансфертів)  становить 524188036,00 гривень (станом на 01.11.2025).

        Фактично за січень-жовтень 2025 року надійшло 50640748,96 гривень, у тому числі загальний фонд – 50632597,00 гривень, спеціальний фонд –8151,96 гривень. Міжбюджетні трансферти отримано у сумі 26863083,00 гривень.

         Для порівняння: фактично за 10 місяців 2024 року до бюджету громади надійшло 44308736,00 гривень (- 6332012,96 гривень), до загального фонду – 42090959,00 гривень (+8541638,00 гривень), до спеціального фонду – 2217777,00 гривень (-2209625,04 гривень). Досягнута позитивна динаміка відносно минулого року по загальному фонду, залучаються міжбюджетні трансферти за рахунок коштів громад-побратимів, з якими заключені меморандуми про співпрацю, а саме: Городоцька сільська рада Рівненського району Рівненської області, Смідинська сільська рада Ковельського району Волинської області, Ванчиковецької сільською радою Чернівецького району Чернівецької області, Віньковецькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області, Дмитрушківською сільською радою Уманського району Черкаської області, Бобрицькою сільською радою Черкаського району Черкаської області, Охтирською міською радою Охтирського району Сумської області, Дубов’язівською селищною радою Конотопського району Сумської області, та за рахунок збільшення коштів додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв'язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації.

        Зменшення надходжень до спеціального фонду бюджету у 2025 році пояснюється залученням у 2024 році матеріальної допомоги у вигляді комп’ютерної техніки та іншого обладнання  для підтримки закладів освіти.

         Податків, зборів та інших платежів за 10 місяців 2025 року зараховано до загального фонду бюджету громади у сумі 50632597,00 гривень. Планові показники звітного періоду виконані на 100,1%.

         Приріст проти фактичних надходжень минулого року склав 8541638,00 гривень або 16,3%.

         За доходами загального фонду (без трансфертів) у 2025 році планується отримати 27929623 гривень (-1147135 гривень до уточненого плану станом на 01.11.2025). Зменшення до факту 2024 року очікується на рівні -3595773 гривень або 4,6 %, за рахунок забруднення земель вибухонебезпечними предметами та звільнення платників податків від сплати.

        Що стосується міжбюджетних трансфертів - передбачено отримання дотацій та освоєння субвенцій у повному обсязі.

         Проведення розрахунків обсягів бюджету Юнаківської СТГ на 2026 рік здійснено з урахуванням показників, визначених у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», листа Міністерства фінансів України від 29.08.2025 №05110-09-6/24695 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2026 рік».

        Дохідна частина бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік сформована з урахуванням вимог статей 64 та 691 Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026 - 2028 роки» та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

         При визначенні обсягу фінансового ресурсу на 2026 рік було враховано:

        пропозиції ГУ ДПС у Сумській області щодо прогнозних показників надходжень податків у 2026 році до бюджету Юнаківської СТГ;

         застосування нормативу зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів відповідно до норм пункту 1 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України (без врахування податку на доходи фізичних осіб від грошового забезпечення військовослужбовців), відповідно маємо зменшення на 4% нормативу зарахування податку ПДФО до бюджету громади відносно 2025 року;

         обсяг базової дотації Юнаківської СТГ внаслідок розрахунків горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2026 рік з урахуванням очікуваних надходжень ПДФО у 2025 році (як виняток з положень Бюджетного кодексу України згідно статті 40 проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік») в обсязі 9057900 гривень;

         фактичне виконання дохідної частини бюджету за 10 місяців 2025 року;

         законодавчі акти, що впливають на показники бюджету;

         розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб:

 





























Показники Одиниці виміру 2025 рік 2026 рік Динаміка показників на 1 січня,

(+;-)
Мінімальна заробітна плата грн. 8000,00  

8647,00

 
8,0 %
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб грн.  

2920,00

 
 

3209,00

 
9,9 %

         ставки оподаткування та нормативи зарахування місцевих податків та зборів відповідно до рішень 10 сесії 8 скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку», «Про встановлення ставок туристичного збору», «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості», «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку», «Про встановлення транспортного податку»;

          розрахунок плати за землю проведено без урахування індексації нормативно грошової оцінки земельних ділянок;

          зростання соціальних стандартів;

         законодавчі акти, що впливають на показники бюджету.

Вперше для розрахунків горизонтального вирівнювання податкоспроможності бюджетів місцевого самоврядування Міністерством фінансів України застосовано середній рівень надходження податку на доходи фізичних осіб, розрахований виходячи з кількості осіб, які задекларували / зареєстрували своє місце проживання за даними Державної міграційної служби станом на 01.09.2025 року та з кількості зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб за даними Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності України. Прогнозні надходження ПДФО на 2025 рік зазначено у відрахуваннях в обсязі 60% від загальної суми податку. З урахуванням зазначених параметрів середній рівень надходжень на 1 жителя, який використано під час розрахунку, становить для бюджетів територіальних громад 6 049,99 гривень (по Україні без урахування показників за бюджетом міста Києва та бюджетами територіальних громад, території яких тимчасово окуповано російською федерацією).

         Ураховуючи вищенаведене, дохідну частину бюджету Юнаківської сільської територіальної громади обраховано у сумі 42530228 гривень.

Доходи загального фонду бюджету на 2026 рік спрогнозовано у сумі

42524503 гривень, у тому числі власні доходи (без трансфертів) склали 24192628 гривень (в порівнянні з очікуваними надходженнями 2025 року планується отримати даних доходів менше на 3736995 гривень або 13%). Обсяг спеціального фонду становить 5725 гривень.

 

Планові показники дохідної частини бюджету Юнаківської СТГ

 

Податок на доходи фізичних осіб

Основним джерелом надходжень загального фонду (без урахування трансфертів) є податок та збір на доходи фізичних осіб – 60,0 %.

Згідно норм Бюджетного кодексу України даний податок зараховується у відсотках:

 



















Назва бюджету Відсотки зарахування
Державний бюджет України 24
Обласний бюджет 16
Бюджет територіальної громади 60

 

Основними факторами впливу зростання податку та збору на доходи фізичних осіб є зростання мінімальної заробітної плати та поступове відновлення ділової активності суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність за межами громади але зареєстровані на території громади.



     Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, як виняток з положень пунктів 1 та 11частини першої статті 64 та пункту 1 частини першої статті 66 Бюджетного кодексу України, спрямований з місцевих бюджетів до спеціального фонду державного бюджету для збільшення фінансових ресурсів держави на потреби сектору безпеки та оборони для виконання завдань з відсічі збройної агресії Російської Федерації.

Обсяг ПДФО на 2026 рік спрогнозовано в обсязі 14456909 гривень.

Рентна плата

за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування


Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів зараховується у наступних пропорціях:

37% - до загального фонду державного бюджету;

26% - до спеціального фонду державного бюджету;

37% - до доходів місцевих бюджетів.

Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування. Фактичні надходження даного податку за 10 місяців 2025 року склали 1533033 гривень.

Обсяг надходжень рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, на 2026 рік заплановано від філія Північний лісовий офіс ДП «Ліс» - 1533033 гривень.

 



Рентна плата

за спеціальне використання лісових ресурсів



(крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів



в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування)


Об’єктом оподаткування рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) є:

використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо - виховних цілей, тощо;

деревина, заготовлена під час проведення заходів: щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей (рубки догляду за лісом, вибіркові санітарні рубки, вибіркові лісовідновні рубки) та заходів з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю.

Платниками є лісокористувачі, які здійснюють використання лісових ресурсів на підставі спеціальних дозволів (лісорубних або лісових квитків) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. До бюджету Юнаківської СТГ надходження даного податку забезпечують філія Північний лісовий офіс ДП «Ліс»» і ДП «Миколаївський агролісгосп». Фактичні надходження даного податку за 10 місяців 2025 року склали 254932 гривень.

Розрахунок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2026 рік здійснено з урахуванням динаміки надходжень в сумі 362300 гривень.

Рентна плата



за користування надрами для видобування інших корисних копалин



загальндержавного значення (крім видобування корисних копалин, визначених як Активи природніх ресурсів)


Даний податок зараховується у наступних пропорціях:

70% - до доходів державного бюджету;

25 % - до доходів обласного бюджету;

5% - до доходів місцевих бюджетів.

Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення є первинні водокористувачі - суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які використовують воду для потреб виробництва відповідно до отриманих спеціальних дозволів.

Ураховуючи динаміку даних надходжень у 2025 році обсяг надходжень рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення на 2026 рік визначено в сумі 4600 гривень.

Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання

роздрібної торгівлі підакцизних товарів

Обсяг надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у 2025 році суттєво зменшився, за рахунок того, що всі магазини в громаді розбиті. На 2026 рік заплановано в сумі 3350 гривень на підставі прогнозних показників ГУ ДПС у Сумській області.

Місцеві податки

          Місцеві податки та збори займають 28,4 % власних доходів загального фонду. Загальний обсяг -6887651 гривень.

Податок на майно


Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Ставки податку встановлюються місцевою радою у відсотках від мінімальної заробітної плати на 1 січня, але не більше 1,5% за 1 кв. метр бази оподаткування.

Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості» з 01.01.2022 року на території Юнаківської сільської територіальної громади впроваджені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які встановлені на рівні від 0,025 до 0,5% від мінімальної заробітної плати на 1 січня бюджетного року.

         Також зазначеним рішенням надано пільги у розмірі 100% зі сплати даного податку особам, на яких поширюється дія Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», а саме малозабезпеченим сім’ям.

Ураховуючи те, що мінімальної заробітна плата з 01 січня 2026 року  збільшується, обсяг планових показників даних надходжень на 2026 рік становить 227150 гривень згідно прогнозних показників ГУ ДПС у Сумській області (за січень- жовтень 2025 року отримано 425978 гривень даного податку за рахунок в основному сплати боргу минулих років).

Плата за землю

Обсяг надходжень плати за землю на 2026 рік визначено у сумі 740842 гривень та враховує динаміку надходжень за 10 місяців 2025 році (факт –1448684 гривень), в зв’язку із тим, що громада заходиться у зоні можливих бойових дій підприємства звертаються до депутатського корпусу про звільнення від сплати орендної плати, так як землі потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. Розрахунок проведено у розрізі юридичних та фізичних осіб за видами земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, а також без врахування індексації нормативно грошової оцінки земельних ділянок.



Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» з 01.01.2022 року на території Юнаківської сільської територіальної громади впроваджені ставки земельного податку на рівні від 0,1% до 5% нормативно грошової оцінки. Пільги на рівні 100% надано органам місцевого самоврядування, закладам, установам та організаціям, які повністю утримуються за рахунок державного бюджету та бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, є неприбутковими і включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, комунальним некомерційним підприємствам, засновниками яких є Юнаківська сільська рада.

Єдиний податок

Обсяг надходжень єдиного податку (платники І-ІІІ груп) на 2026 рік передбачено в сумі 5368254 гривень.

Чинники, що впливають на розрахунки надходження даного податку:

  встановлені ставки;



  фактичні надходження за 10 місяців 2025  року в обсязі 4962955



гривень;



  кількість платників;



  розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого       



законом на 1 січня податкового (звітного) року (по платниках І групи);



  розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня



податкового (звітного) року (по платниках ІІ групи);



  обсяг доходів, який є об’єктом оподаткування (по платниках ІІІ групи).

  Рішенням 10 сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від 25.06.2021 «Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку» з 01.01.2022 року на території Юнаківськоїї сільської територіальної громади впроваджені фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і віднесені до першої та другої груп платників єдиного податку на рівні:

 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року для платників І групи;

 10% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року для платників ІІ групи;

 у разі здійснення платниками єдиного податку другої групи господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради, ради територіальної громади застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку – 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

         На території Юнаківської СТГ обліковуються 23 платників Єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, найбільші з них ФГ «Зернова Долина», ПрАТ «Іскра», ФГ «Захарченко», ФГ «Нива-2007», АФ «Семереньки»., обліковується 68 платників єдиного податку з фізичних осіб та 3 платники єдиного податку з юридичних осіб.

        Плата за надання адміністративних послуг

          Надходження даного виду доходів бюджету Юнаківської СТГ спрогнозовані на рівні 930000 гривень відповідно до динаміки надходжень даних коштів у 2025 році (факт 9 місяців – 902760 гривень).

Державне мито

           Планові показники даного джерела наповнення дохідної частини бюджету становить 60 гривень – на рівні надходжень 2025 року (факт 10 місяців – 69 гривень).

Трансферти до загального фонду бюджету Юнаківської СТГ передбачається отримати в сумі 18337600 гривень - це освітня субвенція з державного бюджету – 9026800 грн., додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації в сумі 252900 гривень, базова дотація – 9026800 гривень.

           По спеціальному фонду надходження заплановані у сумі 5725 гривень: надходження екологічного податку – 5725 гривень.

 

Видатки

З метою збалансування бюджету та виходячи із наявних можливостей ресурсної частини бюджету сільської територіальної громади, видаткова частина спрямована на забезпечення повноцінного функціонування закладів, ефективного та раціонального використання коштів. В першу чергу враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, на проведення розрахунків на оплату теплопостачання, на електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, оплату інших енергоносіїв та інших комунальних послуг, послуг зв'язку, які споживаються бюджетними установами.

Видаткова частина сформована відповідно до Бюджетного кодексу України, з урахуванням основних підходів до формування місцевих бюджетів, доведених Міністерством фінансів України та враховує:

          розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року становитиме – 8647 гривень, розмір посадового окладу працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня 2026 року у розмірі 3470 гривень.

          забезпечення потреби в коштах на проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, які споживаються бюджетними установами– із застосуванням цін, що діють в регіоні станом на 01 жовтня 2025 року.

Видатки на інші статті забезпечують мінімальну потребу головних розпорядників коштів бюджету громади, надання встановлених соціальних гарантій для найбільш вразливих категорій громадян, підтримку в належному стані об'єктів житлово-комунального господарства, а також виконання в межах фінансових можливостей інших програм.

         Також враховані мінімальні видатки, необхідні для забезпечення  роботи установ та закладів соціально-культурної сфери з урахуванням гендерного аналізу за окремими бюджетними програмами. Що дасть можливість всім верствам населення громади незалежно від статі, віку, здібностей, інвалідності реалізувати свій потенціал.

Видаткову частину бюджету Юнаківської сільської територіальної громади сформовано у сумі 42530228 гривень, у тому числі видатки загального фонду склали 41839678 гривень, спеціального – 690550 гривень.

 

Основні напрямки спрямування видатків у 2026 році:

                                                                                                     (грн)






























































































Код ТПКВК МБ Найменування Разом Загальний фонд Спеціальний фонд
Сума Питома вага від загальної суми, %
0100 Державне управління 15735761 15735761 37,1  
1000 Освіта 11316617 11316617 26,7  
2000 Охорона здоров'я

 
1950400 1950400 4,7  
3000 Соціальний захист та соціальне забезпечення 5441600 5441600 13,1  
4000 Культура і мистецтво 643652 654652 1,5  
6000 Житлово-комунальне господарство 1280470 1280470 3,0  
7000 Економічна діяльність 1469650 100000 3,4  
8000 Інша діяльність 3117725 3112000 7,3 5725
9000 Міжбюджетні трансферти 2059178 2059178 4,8  
Усього   42530228 41839678 100,0 690550


 

У видатковій частині загального фонду складають видатки соціальної сфери (соціальний захист і соціальне забезпечення, освіта, охорона здоров’я, культура і мистецтво) 19363269 гривень або 46,0% від загальної суми видатків. На апарат управління передбачено 15735761 гривень або 37,1%, на інші видатки – 7431198 гривень або 16,9 %.

Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області

         При визначенні посадових окладів посадових осіб місцевого самоврядування застосовувалися положення постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (зі змінами). Посадові оклади робітників, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів встановлені відповідно до  постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 23.03.2021 №609 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», п.1 Постанови КМУ від 25.04.2023 №391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування», відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. №309.

Плановий обсяг асигнувань на оплату праці з нарахуваннями складає 14565173 гривень.

Кошти на виконання функціональної діяльності Комунальним некомерційним підприємством «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини с.Юнаківка» Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області на 2026 рік розподілено за механізмом оплати надання послуг за програмою медичних гарантій. Відповідно до статті 89 Бюджетного Кодексу України за рахунок коштів бюджетів територіальних громад здійснюється оплата комунальних послуг та енергоносіїв та фінансуються місцеві програми розвитку комунальних закладів охорони здоров’я. Так на 2026 рік передбачено 1950400 гривень.

На реалізацію заходів Програми соціального захисту населення на 2026 рік, які мають покращити становище інвалідів І групи та онкохворих, осіб, які постраждали внаслідок обстрілів з боку росії та проходять лікування, одноразова допомога учасникам АТО та учасникам російсько-української війни, які зареєстровані на території Юнаківської сільської ради передбачено видатки у сумі 5441600 гривень, з них:

за бюджетною програмою «Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв’язку» (КПКВКМБ 0113032) особам пільгової категорії, заплановано видатки у сумі 5000 гривень;

за бюджетною програмою «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» (КПКВКМБ 0113242) передбачені кошти у сумі 3552200 гривень;

за бюджетною програмою «Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування, і потребують сторонньої допомоги (КПКВК МБ 0113160 )передбачені кошти у сумі 180000 гривень.

За бюджетною програмою «Здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг центрами соціальних служб та центрами надання соціальних послуг особам/сімям, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах» у сумі 1704400 гривень.

На утримання в належному стані території громади, розвиток сільської територіальної громади на 2026 рік передбачено 1280470 гривень по загальному фонду. Кошти спрямовано на відновлення роботи водонапірних башт та їх обслуговування, здійснення заходів з контролю за станом благоустрою і утриманням території громади, поточний ремонт дорожнього покриття у разі закінчення війни з рф.

         На здійснення заходів із землеустрою передбачено 50 000 гривень. Кошти планується спрямувати на проведення грошової оцінки земель населених пунктів, інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення на території сільської ради.

         На територіальну оборону Юнаківське ДФТГ передбачені кошти у сумі 1912000 гривень:

          Інші заходи за рахунок коштів резервного фонду місцевого бюджету сільської ради планується у сумі 120000 гривень.

          На природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів спеціального фонду у бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік  передбачено 5725 гривень на озеленення території населених пунктів згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1147 від 17.09.1996 року (зі змінами).

 

Управління освіти, культури, туризму, молоді та спорту Юнаківської сільської ради

         У бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік видатки по головному розпоряднику коштів – управлінню освіти, культури, туризму, молоді та спорту передбачені в сумі 11960269 гривні по загальному фонду.

    Мережа галузі «Освіта» нараховує 4 бюджетних установ, з них:

    2 дошкільні навчальні заклади;

         2 загальноосвітні навчальні заклади;

         1 заклад позашкільної освіти.

Юнаківський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів;

Новосічанський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів;

комунальний заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Юнаківської сільської ради».

         На загальноосвітні заклади освіти - 9449794 гривень, з яких на виплату заробітної плати педагогічним працівникам враховано освітню субвенцію в обсязі – 9026800 гривень.

         Відповідно до частини третьої статті 1032 Бюджетного кодексу України, освітня субвенція розподіляється між відповідними бюджетами на основі формули, яка розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, та затверджується Кабінетом Міністрів України і враховує, зокрема, такі параметри:

         1) кількість учнів закладів загальної середньої освіти;

         2) розрахункова наповнюваність класів;

         3) навчальні плани.

         Розрахункова наповнюваність класів застосовується для обчислення кількості ставок вчителів, число яких враховано в оплаті праці вчителів закладів загальної середньої освіти. При цьому у структуру розрахункової заробітної плати враховано всі обов’язкові доплати та надбавки, передбачені чинним законодавством.

          Таким чином, діючий формульний підхід до розподілу освітньої субвенції спрямований на підвищення якості освітніх послуг через  оптимізацію неефективної мережі закладів. В разі утримання малокомплектних закладів, різниця в кількості ставок педагогічних працівників має покриватися за рахунок власних доходів місцевого бюджету.

         Крім субвенції з державного бюджету на виплату заробітної плати з нарахуваннями педагогічним працівникам та обслуговуючому персоналу враховано кошти місцевого бюджету в сумі 422994 гривень.                                                                                                  

На утримання інших установ галузі освіти передбачено 4701879 гривень, у тому числі:

          на утримання дошкільних закладів освіти – 1051886 гривень;

на утримання комунальний заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Юнаківської сільської ради» - 814937 гривень; 

 на утримання апарату  відділу освіти, культури, молоді та спорту – 2835056 гривень.

На оплату праці з нарахуваннями працівникам освіти заплановано 11868038 гривень, що становить 52,0 % від загального обсягу видатків на заробітну плату загального фонду.

          На оплату комунальних послуг та енергоносіїв видатки не планувались, так як всі заклади освіти у громаді зруйновані.

Видатки на харчування дітей в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти в бюджеті не обраховані, так як всі заклади знаходяться на онлайн-навчанні.

Починаючи з 08 серпня 2024 року заклади освіти, культури піддалися масованим обстрілам з боку росії, у результаті чого приміщення 2-х закладів освіти повністю зруйновані це Новосічанський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів, Юнаківський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів, Могрицький НВК також повністю зруйнований Басівський БК.

Частково зруйновані Корчаківський БК, Юнаківський БК, Могрицький БК.

Повністю зруйновані 2 дошкільних навчальних заклади це Кияницький заклад ясла-садок « Пролісок»  та Юнаківський заклад ясла-садок «Малятко».

По галузі «Культура і мистецтво» мережа нараховує 13 закладів, діяльність яких призупинена у зв’язку із безпековою ситуацією, у тому числі:

          6 бібліотек;

          3 будинків культури;

          3 сільських клуби;

          1 - ОДР

         Також у Юнаківському будинках культури діє 1 самодіяльний колектив, який носить звання «народний».

          На забезпечення діяльності бібліотек та палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів у бюджеті Юнаківської сільської територіальної громади передбачено кошти по загальному фонду у сумі 643652 гривень.

Видатки на  оплату праці з нарахуваннями обраховано без урахуванням вакантних посад та становлять 503400 гривень.

Управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради

За бюджетною програмою «Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві), селищах, селах, територіальних громадах» на утримання управління по загальному фонду передбачено видатки у сумі 1255860 гривень, у тому числі на оплату праці з нарахуваннями працівників управління – 1159155 гривень, інші видатки – 96705 гривень.

                                   

Міжбюджетні трансферти з бюджету Юнаківської сільської територіальної громади

          До районного бюджету Сумського району буде спрямовано іншу субвенцію для:

          утримання установи «Об’єднаний трудовий архів Сумської районної ради» в сумі 175290 гривень;

          проведення видатків на забезпечення виконання управлінням соціального населення Сумської РДА рішень судів та інших виконавчих документів про стягнення коштів н 2023-2024 роки в сумі 14900 гривень

          До бюджету Степанівської селищної територіальної громади передбачено іншу субвенцію на:

          забезпечення діяльності комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області» в сумі 7584  гривень;

          забезпечення діяльності КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Степанівської селищної ради 61404 гривень.

          До державного бюджету плануються передати кошти в сумі 2000000 гривень ВЧ А9953 (згідно їх звернення) для придбання БпЛА.

Місцеві/регіональні програми

На реалізацію десяти місцевих/регіональних програм в бюджеті Юнаківської громади на 2025 рік передбачено 42530228 гривень.

 

 

 

 

Начальник управління фінансів

та економіки                                                              Ірина ЧУХРАКІДЗЕ