
УКРАЇНА
ЮНАКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
СУМСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
VІІІ СКЛИКАННЯ
LXVІ СЕСІЯ
РІШЕННЯ
від грудня 2025 року с. Юнаківка
Про бюджет Юнаківської сільської
територіальної громади на 2026 рік
(1854600000)
(код бюджету)
Керуючись Бюджетним кодексом України, статтею 25 та пунктом 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Визначити на 2026 рік:
доходи бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 43157196 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 43151471 гривень та доходи спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 5725 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
видатки бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у сумі 43157196 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 43151471 гривень та видатки спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади – 5725 гривень, згідно з додатком 3 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у розмірі 43151 гривень, що становить 0,1 відсотка видатків загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, визначених цим пунктом;
резервний фонд бюджету Юнаківської сільської територіальної громади у розмірі 1200000 гривень, що становить 2,8 відсотка видатків загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2026 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.
4. Затвердити розподіл витрат бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 43157196 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.
5. Установити, що у загальному фонді бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік:
- до доходів загального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97, 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України);
2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені частиною 1 статті 15 Бюджетного кодексу України.
6. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік:- у частині доходів є надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України;
- у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України та частиною 2 статті 72 Бюджетного кодексу України.
7. Установити, що у 2026 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету Юнаківської сільської територіальної громади згідно з відповідними пунктами статті 691 та частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених Бюджетним кодексом України.
8. Визначити на 2026 рік (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету Юнаківської сільської територіальної громади видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
соціальне забезпечення;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування.
9. Надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на депозитах з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України.
10. Відповідно до статей 43,73 Бюджетного кодексу України надати право начальнику управління фінансів та економіки Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.
11. Головним розпорядникам коштів бюджету Юнаківської сільської територіальної громади (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) забезпечити:
- затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
- здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
- здійснення контролю за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;
- забезпечення доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснення публічного представлення та оприлюднення інформації про виконання бюджетних програм та показників, бюджетні призначення щодо яких визначено цим рішенням, до 15 березня 2027 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів; - взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету;
- забезпечення у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.
12. Дане рішення набирає чинності з 1 січня 2026 року.
13. Додатки 1, 3, 5, 7 до цього рішення є його невід’ємною частиною, а додатки 2, 4, 6 відсутні.
14. Забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України на офіційному сайті Юнаківської сільської ради.
15. Надати право (з урахуванням підпункту 1 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України) виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради щодо перерозподілу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів:
у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також за бюджетною програмою збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету).
16. Надати право виконавчому комітету Юнаківської сільської ради при необхідності вносити зміни до бюджету Юнаківсько сільської територіальної громади на 2026 рік за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку з послідуючим затвердженням на сесії сільської ради, щодо розподілу та перерозподілу обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів.
17. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку відповідно до частини 1 статті 114 Бюджетного кодексу України.
Голова Олена СІМА
Пояснювальна записка
до проєкту рішення ______ сесії восьмого скликання Юнаківської сільської ради від __.__.2025 року «Про бюджет Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік»
Інформація про соціально-економічний стан у 2025 році і прогноз на 2026 рік покладені в основу бюджету
Проєкт бюджету на 2026 рік складений ураховуючи норми статей 75 та 751 Бюджетного кодексу України.
З початку повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації в Україну економіка країни перебуває в умовах гострого дефіциту ресурсів і тривалого впливу руйнівних наслідків війни. Значна частина підприємств пошкоджена або знищена, енергетична та транспортна інфраструктура зазнає постійних атак, логістичні обмеження та міграційні процеси формують дисбаланси в економіці.
Протягом 2024–2025 років економіка України поступово відновлювалася після масштабних руйнувань, спричинених війною, одночасно демонструючи здатність активно адаптуватися до складних умов діяльності. Цей процес передбачав не лише відновлення зруйнованої інфраструктури та забезпечення функціонування критичних секторів економіки, а й швидку перебудову виробничих ланцюгів, оптимізацію бізнес-процесів, впровадження нових форм організації та управління підприємствами. Важливу роль у цьому відіграли узгоджені дії Уряду з надання економічної підтримки, реалізація програм відновлення, що дозволило бізнесу та суспільству швидко реагувати на нові виклики та ефективно адаптуватися до реалій воєнного часу.
Ключовими завданнями для усіх учасників бюджетного процесу (як і в попередніх бюджетних періодах) є обґрунтоване з урахуванням викликів, зумовлених воєнним станом, визначення напрямів спрямування бюджетних коштів.
Передбачено збереження соціальної спрямованості видатків, забезпечення стабільної роботи бюджетних установ, реалізація програм, спрямованих на підвищення якості життя населення громади.
Ураховуючи складну економічну ситуацію, спричинену військовими діями та постійну зміну законодавчої бази, з метою зменшення ризиків для виконання бюджету, під час підготовки проєкту бюджету Юнаківської СТГ на 2026 рік використані основні очікувані показники виконання бюджету 2025 року за доходами, які надалі можуть бути скориговані.
Загальний обсяг уточнених планових показників дохідної частини 2025 року по бюджету Юнаківської сільської територіальної громади ( з урахуванням міжбюджетних трансфертів) становить 524188036,00 гривень (станом на 01.11.2025).
Фактично за січень-жовтень 2025 року надійшло 50640748,96 гривень, у тому числі загальний фонд – 50632597,00 гривень, спеціальний фонд –8151,96 гривень. Міжбюджетні трансферти отримано у сумі 26863083,00 гривень.
Для порівняння: фактично за 10 місяців 2024 року до бюджету громади надійшло 44308736,00 гривень (- 6332012,96 гривень), до загального фонду – 42090959,00 гривень (+8541638,00 гривень), до спеціального фонду – 2217777,00 гривень (-2209625,04 гривень). Досягнута позитивна динаміка відносно минулого року по загальному фонду, залучаються міжбюджетні трансферти за рахунок коштів громад-побратимів, з якими заключені меморандуми про співпрацю, а саме: Городоцька сільська рада Рівненського району Рівненської області, Смідинська сільська рада Ковельського району Волинської області, Ванчиковецької сільською радою Чернівецького району Чернівецької області, Віньковецькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області, Дмитрушківською сільською радою Уманського району Черкаської області, Бобрицькою сільською радою Черкаського району Черкаської області, Охтирською міською радою Охтирського району Сумської області, Дубов’язівською селищною радою Конотопського району Сумської області, та за рахунок збільшення коштів додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв'язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації.
Зменшення надходжень до спеціального фонду бюджету у 2025 році пояснюється залученням у 2024 році матеріальної допомоги у вигляді комп’ютерної техніки та іншого обладнання для підтримки закладів освіти.
Податків, зборів та інших платежів за 10 місяців 2025 року зараховано до загального фонду бюджету громади у сумі 50632597,00 гривень. Планові показники звітного періоду виконані на 100,1%.
Приріст проти фактичних надходжень минулого року склав 8541638,00 гривень або 16,3%.
За доходами загального фонду (без трансфертів) у 2025 році планується отримати 27929623 гривень (-1147135 гривень до уточненого плану станом на 01.11.2025). Зменшення до факту 2024 року очікується на рівні -3595773 гривень або 4,6 %, за рахунок забруднення земель вибухонебезпечними предметами та звільнення платників податків від сплати.
Що стосується міжбюджетних трансфертів - передбачено отримання дотацій та освоєння субвенцій у повному обсязі.
Проведення розрахунків обсягів бюджету Юнаківської СТГ на 2026 рік здійснено з урахуванням показників, визначених у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», листа Міністерства фінансів України від 29.08.2025 №05110-09-6/24695 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2026 рік».
Дохідна частина бюджету Юнаківської сільської територіальної громади на 2026 рік сформована з урахуванням вимог статей 64 та 691 Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026 - 2028 роки» та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.
При визначенні обсягу фінансового ресурсу на 2026 рік було враховано:
пропозиції ГУ ДПС у Сумській області щодо прогнозних показників надходжень податків у 2026 році до бюджету Юнаківської СТГ;
застосування нормативу зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів відповідно до норм пункту 1 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України (без врахування податку на доходи фізичних осіб від грошового забезпечення військовослужбовців), відповідно маємо зменшення на 4% нормативу зарахування податку ПДФО до бюджету громади відносно 2025 року;
обсяг базової дотації Юнаківської СТГ внаслідок розрахунків горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2026 рік з урахуванням очікуваних надходжень ПДФО у 2025 році (як виняток з положень Бюджетного кодексу України згідно статті 40 проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік») в обсязі 9057900 гривень;
фактичне виконання дохідної частини бюджету за 10 місяців 2025 року;
законодавчі акти, що впливають на показники бюджету;
розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб:
| Показники | Одиниці виміру | 2025 рік | 2026 рік | Динаміка показників на 1 січня, (+;-) |
|---|---|---|---|---|
| Мінімальна заробітна плата | грн. | 8000,00 | 8647,00 |
8,0 % |
| Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб | грн. | 2920,00 |
3209,00 |
9,9 % |
розрахунок плати за землю проведено без урахування індексації нормативно грошової оцінки земельних ділянок;
зростання соціальних стандартів;
законодавчі акти, що впливають на показники бюджету.
Вперше для розрахунків горизонтального вирівнювання податкоспроможності бюджетів місцевого самоврядування Міністерством фінансів України застосовано середній рівень надходження податку на доходи фізичних осіб, розрахований виходячи з кількості осіб, які задекларували / зареєстрували своє місце проживання за даними Державної міграційної служби станом на 01.09.2025 року та з кількості зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб за даними Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності України. Прогнозні надходження ПДФО на 2025 рік зазначено у відрахуваннях в обсязі 60% від загальної суми податку. З урахуванням зазначених параметрів середній рівень надходжень на 1 жителя, який використано під час розрахунку, становить для бюджетів територіальних громад 6 049,99 гривень (по Україні без урахування показників за бюджетом міста Києва та бюджетами територіальних громад, території яких тимчасово окуповано російською федерацією).
Ураховуючи вищенаведене, дохідну частину бюджету Юнаківської сільської територіальної громади обраховано у сумі 42530228 гривень.
Доходи загального фонду бюджету на 2026 рік спрогнозовано у сумі
42524503 гривень, у тому числі власні доходи (без трансфертів) склали 24192628 гривень (в порівнянні з очікуваними надходженнями 2025 року планується отримати даних доходів менше на 3736995 гривень або 13%). Обсяг спеціального фонду становить 5725 гривень.
Планові показники дохідної частини бюджету Юнаківської СТГ
Податок на доходи фізичних осіб
Основним джерелом надходжень загального фонду (без урахування трансфертів) є податок та збір на доходи фізичних осіб – 60,0 %.
Згідно норм Бюджетного кодексу України даний податок зараховується у відсотках:
| Назва бюджету | Відсотки зарахування |
| Державний бюджет України | 24 |
| Обласний бюджет | 16 |
| Бюджет територіальної громади | 60 |
Основними факторами впливу зростання податку та збору на доходи фізичних осіб є зростання мінімальної заробітної плати та поступове відновлення ділової активності суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність за межами громади але зареєстровані на території громади.

